تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

تیپ شناسی دیسک DiSC Profiler

  زمانی که ویلیام مارستون در ۱۹۲۸، کتاب خود “عواطف افراد به هنجار” (Emotions of Normal People) را منتشر نمود، شاید هیچ کس پیش بینی نمی کرد که کارهای او موضوع بحث یک قرن آتی باشد. کتابی که نه فقط به نظر بنده که بسیاری صاحب نظران غیر قابل خواندن، پر از اصطلاحات روانشناختی که در جای خود به کار گرفته نشده اند و بیش از حد پیچیده توصیف می شود. کتاب دوم او “روانشناسی یکپارچه‌نگر” (Integrative Psychology) در واقع نوضیحی بر کتاب اول است که البته وضع بهتری هم ندارد. مارستون به عنوان یک یونگین آموزش دید . مارستون برعکس مدل کاربردی که به دیسک معروف است، فردی ایده‌آلیست و به مقتضای زمان خود (عصر مکتب رفتارگرایی در روانشناسی) هدفش تبدیل روانشناسی به علمی تجربی و عینی در حد فیزیک و شیمی بود، به همین دلیل واحدی برای توصیف پویایی عواطف و رفتار معرفی کرد به نام سایکون که امیدوار بود، متریک روانشناسی در مقایسه با دیگر علوم باشد. تمایلات سیاسی چپ گرایانه و اجتماعی ای داشت (مانند عدالت اجتماعی و تمایل به فمینیسم) که با زمانه‌اش سازگار نبود. همواره علایق دانشگاهی و آکادمیک اش مانند اخلاق تجاری و حرفه ای اش از سوی جامعه حرفه‌ای روانشناسی زیر سوال بود (در برخی موراد مشخصا براساس دلایل و در بسیاری دیگر به خاطر حسادت). به همین دلایل کارهایش هیچ گاه از سوی جامعه روانشناسی جدی گرفته نشد و نمی شود. مدل او با نام جدول رفتاری (psychon grid) شامل دو بعد محیط رقابتی-مطلوب و فعال-منفعل بود که به چهار ترکیب واکنش عاطفی-هیجانی در برابر محیط خصمانه یا مطلوب به شرح زیر می انجامید.

  سلطه گری(Dominance): واکنش فعالانه در برابر محیط رقابتی

  انگیزاننده(Inducement): واکنش فعالانه در برابر محیط پذیرا و مطلوب

  فروتن(Submissive): واکنش منفعلانه در برابر محیط پذیرا و مطلوب

  تسلیم(Compliance): واکنش منفعلانه در برابر محیط رقابتی

  در طول زمان و با توجه به تعدیل های بعدی در این مدل اولیه کلمات و برخی مفاهیم به صورت امروزی تغییر شکل یافته اند.

  مدلی که بسیار شبیه مدل شناخته شده دیسک امروزین است. علایق گسترده و متنوع مارستون برای تعریف خوشبختی و موفقیت که در کتاب هایش معرفی شد، منعکس شده است. نکته جالب آن که علاقه شخصی مارستون در حوزه کاربری ایده هایش در کسب و کار که حول موضوع “بازآموزی عاطفی-هیجانی” متمرکز بود. توجه به کارهای او نه از حوزه روانشناسی که از سوی برخی انتشاراتی ها بود که طبقه بندی او را مشابه تیپ شناسی یونانی  یافته بودند. والتر کلارک روانشناس هم بر مبنای این چهارچوب در حدود سال ۱۹۴۰ سعی در ارایه ابزار روانسنجی ای نمود که بتواند این الگوها را ارزیابی کند ولی کار اصلی در این خصوص توسط ژان گییر (John Geier) استاد دانشگاه مینه سوتا صورت گرفت که امتیاز کارهای مارستون را از همسر بیوه او خریداری نمود و دیسک ۲۴ سوالی استاندارد (چهار عبارت، دوستونه) و شناخته شده را که پرسشنامه حاضر هم ورژنی از آن می باشد را تهیه نمود. در پی اقبال عمومی به این ابزار نمونه های دیگری نیز از این ابزار با عناوین گوناگون تهیه شده است که برخی ز آن ها عبارتند از: DISCUS, PDA, Predictive Index, Style Analysis, Insights Discovery, Strategic Assessment System و غیره.

  discmodel

  دیسک در نهایت با توجه به زمینه نظری آن، یعنی دیدگاه مارستون که شخصیت انسان بسیار پیچیده و غیر قابل اندازه گیری است،  یک ارزیابی رفتاری است. در این رویکرد که با شخصیت انسان به عنوان یک جعبه سیاه برخورد می کند،سعی می شود جدای از فرایندهایی در درون آن رخ می دهد براساس ورودی، خروجی آن را پیش بینی نمود. به همین دلیل به طبقه بندی حاصل از آن هم نه تیپ شخصیتی که تیپ رفتاری گفته می شود. براساس مدل های مختلف تفسیر نتایج دیسک، تعداد این تیپ ها از چهار عامل اصلی تا نه تیپ معمول و پانزده یا شانزده تیپ رفتاری نموداری تعریف می شود که نتایج فرد با این الگوها مطابقت داده می شود. در مدل های مختلف نام های مختلفی هم برای این الگوها در نظر گرفته شده است که یکی از آن ها در شکل ملاحظه می فرمایید.

  discprofiles4u

  نمره گذاری و تفسیر نتایج

  در خصوص ویژگی های روانسنجی پرسشنامه دیسک (روایی و پایایی) با توجه به تجاری بودن آن اطلاعات چندانی در دست نیست و خود تامین کنندگان آن نیز تمایلی به آکادمیک نشان دادن فعالیت های خود نمی بینند و بیشتر بر روی کاربردی بودن نتایج ارزیابی تاکید می کنند.

  در تفسیر نتایج نموداری دیسک دو نمودار “بیرونی” (آن چه محیط از شما انتظار می کشدExternal یا High) و درونی” (آن چه خودتان از خودتان انتظار دارید Internal یا Low). تهیه می شود که در مدل نهایی (انتقالShift یا Summery) جمع بندی می شوند.

   


  این مطلب تا کنون 46 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : مارستون ,محیط ,دیسک ,روانشناسی ,نتایج ,واکنش ,برابر محیط ,تفسیر نتایج ,محیط رقابتی ,شخصیت انسان ,طبقه بندی ,
  تیپ شناسی دیسک DiSC Profiler

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر